Oto pigułka najważniejszych informacji dotyczących gorączki (z wiedzy wyczytanej z postów grupy na fb “Zdrowa mama i zdrowe dziecko” oraz z bloga Noemi Demi):
1) Większość wirusów i bakterii ginie (umiera) w temperaturze 39 st. C, dlatego gorączki niższej się nie zbija. To dobry znak – znaczy, że organizm walczy i dobrze sobie radzi.
2) Warto być obserwatorem i możliwie najdłużej nie zbijać gorączki. Ja osobiście czekałam do ok. 40 st., bo moje dziecko bardzo dobrze znosiło wysoką temp. Przy 39 zachowuje się jak co dzień, siada o własnych siłach, chodzi, gaworzy. Temperaturę w okolicach 40 st. zbijałam naturalnymi sposobami, opisanymi tutaj: https://noemidemi.com/w-jaki-sposob-mozesz-naturalnie-zbic-goraczke-u-dziecka-w-krotkim-czasie/
3) Warto ufać naturze, bo jej zależy na przetrwaniu gatunku, a nie na zarobku. Farmaceutyki zbijające gorączkę obniżają ilość glutationu w organizmie, a glutation jest odpowiedzialny za usuwanie toksyn. Gorączka to nic innego jak reakcja organizmu, który chce się pozbyć toksyn. Podając paracetamol lub ibuprofen uniemożliwiasz organizmowi samonaprawę.
4) Jaka temperatura jest groźna dla życia? Medicine Plus i US Library of Natural Medicine twierdzą, że gorączka mniejsza niż 41,7 stopnia Celsjusza prawdopodobnie nie spowoduje uszkodzenia mózgu lub innych problemów, chyba że towarzyszą jej poważniejsze objawy.
5) Drgawki gorączkowe to oczywiście poważny objaw, ale jeśli są to pojedyncze wyrzuty nogami lub rękami, to prawidłowa reakcja organizmu, który pobudza w ten sposób receptory. Ja osobiście czasami mam takie odruchy kończynami, kiedy śnię.
Powyższe informacje są ogólne, a wiadomo – do każdego małego czy dużego organizmu podchodzimy indywidualnie. Jeśli dziecko się przelewa przez ręce, zachowuje inaczej, niż zwykle, czujesz, że “coś jest nie tak”, reaguj szybciej, rób, co Ci intuicja podpowiada.
Najważniejsze!
4 sytuacje, w których bez zastanowienia musisz pędzić na pogotowie:
1) Jeśli dziecko ma mniej niż 3 miesiące i gorączkuje.
2) Jeśli łącznie z gorączką występuje wysypka na ciele.
3) Jeśli osoba gorączkująca ma równocześnie światłowstręt i ból szyi.
4) Jeśli oprócz gorączki występują dolegliwości układu moczowego, obrzęk stawów, niezdolność do chodzenia lub inne poważne dolegliwości.
Kiedy umówić się do lekarza?
1) Kiedy dziecko gorączkuje powyżej 40 st., ponieważ może to sygnalizować poważniejszą infekcję lub zatrucie.
2) Jeśli gorączka trwa dłużej niż 2 dni.
3) Występują inne objawy, jak sztywność karku, apatia, wrażliwość na światło.
4) Dziecko nie przyjmuje jedzenia i wykazuje oznaki odwodnienia.
5) Dziecko wykazuje oznaki niewydolności oddechowej.
6) Dziecko zostało narażone na toksyny lub trucizny, które mogły wywołać gorączkę.
Tak od siebie jeszcze dodam: twierdzenie, jakoby temperatura 40 st. uszkadzała mózg, powodowała ścinanie białka, to bzdura. Ten proces zaczyna się od 42 st. C.
Zdrowia dla Was wszystkich!